- Diametrus Kutató, Fejlesztő, Szolgáltató Kft.
Mi az a gyűjtőkémény?
Tehát egy társasház egymás alatt és felett,- illetve bizonyos esetekben az egymás mellett elhelyezkedő lakásaiban működő tüzelőberendezések (jellemzően gázkészülékek) egy közös kéményre csatlakoznak, ezért elterjedt elnevezése a „közös kémény” is.
Az alábbi típusokkal találkozhatunk:
1. Termofor (és az egyesített falú) gyűjtőkémény, jelölése: GNHG (nyílt égésterű vízmelegítők, fali melegítők, konvektorok, cserépkályhák) – jellemzően a 60’-as, 70’-es években épült tárasházakban találhatóak.
2. Mellékcsatornás gyűjtőkémény, jelölése GNHG (nyílt égésterű vízmelegítők, fűtő és kombi gázkészülékek) – jellemzően a 60’-as, 70’-es években épült tárasházakban találhatóak.
3. LAS kiegyenlített (turbó) gyűjtőkémény, jelölése: GZHG (zárt égésterű turbós kombi és fűtő gázkészülékek) – jellemzően a 90’-es évek végén és a 2000-es évek elején épült tárasházakban találhatóak.
4. LAS túlnyomásos/túlnyomásálló gyűjtőkémény, jelölése: GZTG (zárt égésterű turbós és kondenzációs kombi és fűtő gázkészülékek) – jellemzően 2010 után épült tárasházakban találhatóak.
A gyűjtőkéményekkel kapcsolatos problémák:
A legújabb előírások, mint az MSZ 845:20212/8.2.4. és 8.2.5. szabványok, valamint az ERP direktíva, nemcsak a biztonságot és az energiahatékonyságot helyezik előtérbe, hanem megkövetelik, hogy a gázkészülékek és a hozzájuk csatlakozó kéményrendszerek is korszerűek legyenek.
A 90’-es évek végén és a 2000-es évek elején, a házak építésekor felszelt zárt égésterű (un. turbós) gázkészülékek egyre nagyobb számban romlanak el. A javíttatásukhoz-karbantartásukhoz szükséges csere alkatrészek és a hozzáértők szakemberek egyre nehezebben érhetők el, ezért a javíttatások költsége napról-napra drasztikusan emelkedik. Sokszor a gázkészülékek eredeti árának a többszörösét,- vagy egy korszerű gázkészülék árát kell a javításukra költeni; A drága javításokat és felújításokat követően pedig továbbra sem garantált hogy a gázkészülékek több éven keresztül biztonságosan használhatóak lesznek.
Az energia árak növekedése miatt is egyre nagyobb az igény korszerűbb, energiatakarékosabb gázkészülékek használatára.
A jelenlegi gázkészülékek szabályos lecserélése (gáztervező és kéményseprő bevonásával végzett un. „tervezői gázkészülékcsere”) viszont az Erp direktíva életbe lépése óta szinte lehetetlen a kémények átalakítása nélkül.
Miért válik szükségessé a gyűjtőkémények korszerűsítése?
Szabályozásoknak való megfelelés: Az MSZ szabvány és az ERP direktíva előírja, hogy a gázkészülékek és a kémények energiahatékonyak és környezetbarátok legyenek. Az új típusú gázkészülékek égéstermékének az elvezetésére túlnyomásálló kéményekre van szükség. Ennek eléréséhez általában elengedhetetlen a gyűjtőkémények korszerűsítése.
A gázkészülék eltérő műszaki állapota: Azonos gyűjtőkéményre csatlakozó gázkészülékek kora, műszaki állapota is igen eltérő lehet. Ezért nem minden esetben gazdaságos, vagy reális az érintett kéményen az egy ütemben, azonos időben történő gázkészülékcserék. (egy jól működő gázkészüléket érdemes addig megtartani, ameddig gazdaságosan javítható) Ilyen esetekben un. vegyes üzemmódra (is) alkalmas gyűjtőkémények kialakítása válik szükségessé.
ENERGIAHATÉKONYSÁG NÖVELÉSE: AZ ÚJ RENDSZEREK NEMCSAK BIZTONSÁGOSABBAK, HANEM SEGÍTENEK CSÖKKENTENI A FŰTÉSI KÖLTSÉGEKET IS.
Hogyan oldhatóak meg a gyűjtőkéményekkel kapcsolatos problémák?
Cégünk a gyűjtőkéményekkel kapcsolatos problémák megoldására elsősorban a Krea K2+ bélés cső rendszerrel történő gyűjtőkémény átalakításokat javasolja. A Magyar Kéménygyártó Kft által a gyűjtőkémények felújítására kifejlesztett és gyártott, saválló acél kéményrendszer a speciális (tökéletes zárást biztosító), új fejlesztésű, teljes mértékben saválló acél anyagból készült füstgázcsappantyúja miatt, alkalmas vegyes (turbós és kondenzációs gázkészülékek egy kéményen),- tisztán kondenzációs,- illetve még a készülékek cseréjét megelőzően előkészítve a kéményt az új készülékek fogadására tisztán turbós üzemmódra.
A Krea K2+ rendszer előnyei:
Kompatibilitás: Akár vegyes (turbós és kondenzációs) rendszerekhez, akár tisztán kondenzációs rendszerekhez is alkalmazható.
Költség/idő takarékos kivitelezés: A Krea K2+ béléscső és idomok a kialakításuknak köszönhetően, a kéményátalakítási munkák folyamán nincsen szükség nagy mértékű bontási,- majd az azt követő helyreállítási munkálatokra.
✅ A kivitelezési munkálatok szinte minden esetben 1 nap alatt elvégezhetőek. (akár a rájuk csatlakozó gázkészülékek cseréjével együtt is)
✅ A kémények átalakítása nem igényli a rájuk csatlakozó még jól működő (turbós) gázkészülékek cseréjét.
Gyakorlati tapasztalat: cégünk több mint 1100 db Krea K2+ rendszert alakított ki, számos gázkészülék cseréjével Budapesten és Pest megyében
További információ:
www.kreak2.hu | www.kemenykonzorcium.hu
Hírek, újdonságok a kémények világából

Cégünk egy újabb mérföldkőhöz ért, hiszen saját telephelyünkre költöztünk.
Cégünk egy újabb mérföldkőhöz ért, hiszen saját telephelyünkre költöztünk. Az új címünk, 1097 Budapest, Hentes u. 11-13., jól megközelíthető helyen található és könnyen elérhető

Szerelés vagy karbantartás? Nem mindegy!
Noha egyre több felhasználóban tudatosul, hogy a gázkészülékeket célszerű évente egyszer karbantartani, sok esetben mégsem hívnak szerelőt. Elbliccelik, mint a fogmosást a gyerekek. A következményeket könnyű kitalálni, akkor rohannak szakember után, amikor már „fájdalmassá válik” a helyzet, viszont még ekkor is úgy próbálják azt beállítani, hogy csupán egy kis takarításra vagy egyéb apró beavatkozásra lesz szükség. Javítás helyet karbantartásra invitálják tehát a szakembert, aki a helyszínen szembesül vele, mi is a helyzet valójában.

Gázkészülékek égőjének beszabályozása
Még a fűtésszereléshez valamelyest konyítók között is találni szép számmal olyanokat, akik úgy gondolják, egy gázkazánt elég csupán rákötni a rendszerre, s onnantól a berendezés teszi a dolgát a maga gyárilag beállított paraméterei, adottságai szerint. Nos, egy vegyes tüzelésű kazán tényleg így működik, a gázkazánok, különösen a modern, széles tartományú modulációra képes kondenzációs készülékek beüzemelése azonban a beállítást is magában foglalja, hiszen a gyári beállítások nem feltétlenül szolgálják a legoptimálisabb üzemet.